Events displayed in timezone: Europe/London

Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Otwarte zasoby edukacyjne dla studentów uczelni wyższych [webinar]

March 25, 2024 @ 10:00 am - 11:30 am BST

Z roku na rok obserwujemy lawinowy przyrost cyfrowych zasobów. Aktualnie każda osoba “połączona” z siecią może być autorem treści i materiałów. Łatwo dostępne narzędzia ułatwiają ich opracowanie w różnorodnej formie (tekstowej, graficznej, audio czy audio/wideo). Są coraz bardziej atrakcyjne, przykuwają uwagę i kuszą, by powoływać się na nie, cytować (również w publikacjach o charakterze edukacyjnym). Ale…

Czy to jest równoznaczne z ich merytoryczną jakością, z ich wiarygodnością? Czy za nazwiskiem, pseudonimem twórcy skrywa się człowiek, a może AI i halucynujący czat GPT?

Łatwy dostęp nie zawsze  oznacza, że znajdziemy materiały odpowiadające naszym potrzebom, “jakościowo/merytorycznie dobre” i dostosowane do aktualnego poziomu wiedzy naszych studentów.
Łatwy dostęp nie oznacza również, że możemy dowolnie wykorzystywać materiały – “reuseując” ich treści. Istnieje ryzyko, że wpadniemy w pułapkę naruszania praw autorskich, popełnienia plagiatu lub propagowania i rozpowszechniania treści fakenewsowych.

Czy i jakie otwarte zasoby edukacyjne polecać studentom wyższych uczelni? Na co zwracać uwagę, jak je selekcjonować i jakie rekomendować?
Czy i dlaczego dla pracownika dydaktycznego ma sens korzystanie z dostępnych zasobów, tworzenie własnych i ich rozpowszechnianie?

Na pytania i wątpliwości odpowiemy w trakcie webinaru z zaprzyjaźnionymi dydaktyczkami AGH – dr hab. Ewą Rudnik i dr inż. Sylwią Zelek-Pogudz. Chętnie podzielą się z Wami swoim doświadczeniem i refleksją na ten temat, tym bardziej, że same są autorkami otwartych kursów opublikowanych na wolnej licencji CC BY-SA 4.0 w serwsie Open AGH otwarte zasoby (zob. Zwilżalność powierzchni oraz Elementy chemii nieorganicznej dla geologów).

Location

AGH University of Krakow
al. Mickiewicza, 30
Kraków, Poland
+ Google Map
Scroll to Top